Portugalų vandens šuo (Portuguese Water Dog)

Portugalų vandens šuo (Portuguese Water Dog)

 

Veislė: Portugalų vandens šuo
Kilmės šalis: Portugalija
Paskirtis: Namų, sarginis šuo
Spalvos: Balta, juoda, ruda, žilsva, ruda ir balta, juoda ir balta
Charakteris Protingas, supratingas, narsus, stiprus, veržlus, paklusnus
Ūgis: 42-57 cm
Svoris: 17-25 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Portuguese Water Dog
Hipoalerginis: Taip, nesišeria (100 procentų hipoalerginių šunų nebūna, tačiau hipoalerginės veislės šuo gali sukelti silpnesnius alergijos simptomus, arba alergija gali apskritai nepasireikšti. Daugiau apie alergiją šunims skaitykite čia)
Vados dydis:  

Portugalų vandens šuo sužavi ne vien tik savo išvaizda, bet taip pat ir charakteriu. Tai – labai greitai besimokantis šuo, kuris besąlygiškai paklūsta savo šeimininkui, ir lieka jam ištikimas visą savo gyvenimą. Šia šunų veisle susižavėjo ir Barakas Obama: jo dukra Malia yra alergiška šunų kailiui, todėl i veislė buvo tikras išsigelbėjimas. Portugalų vandens šuo praktiškai nesišeria, todėl yra laikomas hipoalerginiu. Vis dėlto, šie šunys tinka ne visiems alergiškiems šunims – jei alergija pasireiškia seilių baltymams, šuns kailis tam neturi jokios įtakos.

portugalu vandens suo Portuguese Water Dog

Veislės istorija

Portugalų vandens šunys yra sena šunų veislė – manoma, kad šių šunų protėviai gyveno dar prieš mūsų erą. Vandens šunys buvo labai vertinami – juos nuskriaudusiems grėsė tikrai labai rimtos bausmės. Teorijų, kaip galėjo susiformuoti ši šunų veislė, yra tikrai nemažai, tačiau istorikai sutinka, kad ji yra viena seniausių. Portugalų vandens šunys buvo puikūs žvejų talkininkai – šių šunų paskirtis buvo nukreipti žuvis į tinklus ir partempti į laivą. Jei prireikdavo, šie šunys taip pat nerdavo į jūrą paimti čia įkritusių daiktų. Žinoma, tam reikėjo labai didelės ištvermės ir sumanumo, todėl šie šunys buvo labai branginami. Pirmą kartą portugalų vandens šunys buvo aprašyti gana neseniai – tik 1927 metais. Praėjus dešimtmečiui gimė pirmoji oficialiai įregistruotos veislės šuniukų vada. 2009 metais šios veislės šunys apsigyveno ir Baltuosiuose rūmuose. Lietuvoje portugalų vandens šunys vis dar yra tikra retenybė (2015 metais buvo užregistruoti vos trys šios veislės atstovai, šiuo metu jų yra daugiau).

portugalu vandens suo Portuguese Water Dog

Portugalų vandens šuo: išvaizda

Portugalų vandens šuo yra vidutinio dydžio: patinų aukštis ties ketera siekia 50-57 cm (idealus ūgis – 54 cm), patelių – 43-52 cm (idealus ūgis – 46 cm). Patinų svoris gali svyruoti nuo 19 iki 25 kg, patelių – nuo 16 iki 22 kg. Kūno sudėjimas proporcingas, nugara tiesi, krūtinė plati ir gili, juosmuo trumpas. Aukštis ties ketera ir kūno ilgis yra labai panašūs, todėl tai suteikia šuniui „kvadrato“ formos išvaizdą. Uodega vidutinio ilgio, neturi siekti užkulnių, į galą siaurėjanti. Kojos stiprios ir tiesios, pėdos apvalios, su išlenktais pirštais. Kaklas tiesus, trumpas, apvalokas. Galva plati, snukis tiesus, ties pagrindu platesnis. Nosis plati, su atviromis šnervėmis, spalva priklauso nuo kailio spalvos. Sąkandis žirklinis. Akys vidutinio dydžio, gana nutolusios viena nuo kitos, tamsios. Ausys aukščiau akių linijos, priglaustos prie galvos, širdies formos. Kailis gali būti ilgas ir banguotas arba vidutinio ilgio garbanotas. Visose kūno srityse kailis yra daugmaž vienodo ilgio. Spalva gali būti juoda, balta arba įvairių atspalvių ruda. Pavilnės portugalų vandens šunys neturi.

portugalu vandens suo Portuguese Water Dog

Portugalų vandens šuo: charakteris

Portugalų vandens šunys yra puikūs šeimos draugai, sutariantys su vaikais ir gyvūnais. Šie šunys yra labai ištikimi ir kantrūs, pasižymi išskirtiniu protu. Portugalų vandens šunys komandas perpranta vos po kelių pakartojimų, jas vykdo labai noriai. Šios veislės atstovai yra laikomi universaliais šunimis, nes jie gali išmokti atlikti labai įvairias užduotis. Portugalų vandens šunys yra puikūs nardytojai, vanduo neabejotinai yra jų stichija.

Šie šunys yra gana aktyvūs, tačiau visada prisitaiko prie savo šeimininkų gyvenimo ritmo. Portugalų vandens šunys mėgsta ilgus pasivaikščiojimus bei žaidimus (visada noriai atneš į vandenį numestą daiktą), gali dalyvauti įvairiose šunų sporto rungtyse. Portugalų vandens šuo nesunkiai prisitaiko prie gyvenamosios vietos ir įvairių aplinkybių. Nors šios veislės atstovai tikrai džiaugsis galimybe išbėgti į nuosavą kiemą, tačiau taip pat gali prisitaikyti prie gyvenimo ankštame bute. Svarbiausia tai, kad šuniui būtų skiriama pakankamai dėmesio, ir jis kasdien išsikrautų ne tik fiziškai, bet taip pat ir emociškai.

portugalu vandens suo Portuguese Water Dog

Portugalų vandens šuo: priežiūra

Portugalų vandens šunys pasižymi stipria sveikata, tačiau veisiamiems šunims turi būti atliekami akių, klubų ir alkūnių sąnarių displazijos tyrimai. Taip pat gali būti atliekami ir papildomi sveikatos tyrimai, kurie padeda išvengti galimų patologijų. Rinkdamiesi veislyną pasidomėkite, kokie sveikatos tyrimai buvo atlikti, ir tai leis pasirinkti tikrai sveiką augintinį.

Portugalų vandens šunys nereikalauja labai daug priežiūros, tačiau svarbu žinoti, kad tai – kambariniai šunys, kurie negali būti auginami lauko voljere ar pririšti.

Maistui šie šunys nėra išrankūs, puikiu pasirinkimu gali būti aukštos kokybės visavertis sausas pašaras ar RAW mityba. Duodamo pašaro kiekį reikėtų normuoti, nes tai padės išvengti nutukimo.

Portugalų vandens šunų fizinis aktyvumas yra gana didelis, tačiau svarbu ne vien tik tai, kad šuo pakankamai išsilakstytų – taip pat vertėtų lavinti augintinio protą (naujų dalykų šiuos šunis mokykite visą gyvenimą).

Portugalų vandens šunys beveik nesišeria, jų kailis turi būti periodiškai trumpinamas (dažniausiai palaikoma „retriverio“ šukuosena). Šių šunų kailis po maudynių labai ilgai džiūva, todėl maudyti reikėtų tik tada, kai tai yra būtina. Jei nuosavo namo teritorijoje yra vandens telkinys, nenustebkite, jei šuns kailis bus nuolat šlapias – portugalų vandens šunys be galo mėgsta plaukioti!

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Geras sarginis šuo;
  • Lengvai prisitaiko prie karšto klimato;

Trūkumai

  • Reikalingas didelis fizinis aktyvumas.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.