Barzdotasis kolis (Bearded Collie)

Barzdotasis kolis (Bearded Collie)

Veislė: Barzdotasis kolis
Kilmės šalis: Didžioji britanija
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Mėlyna, juoda, juoda ir ruda, šėma, trispalvė ruda
Charakteris Protingas, draugiškas, aktyvus, energingas, budrus, smarkus, pasitikintis savimi
Ūgis: 51-56 cm
Svoris: 18-27.5 kg
Ilgaamžiškumas: 11-13 metų
Kiti pavadinimai: Bearded Collie, Beardie
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 4-8 šuniukai

Barzdotasis kolis – labai sumanus ir gyvybingas šuo, kurio išvaizda kiek primena bobteilą. Barzdotieji koliai yra puikūs šeimos šunys, kurie labai įsitraukia į savo šeimininkų gyvenimą ir noriai dalyvauja įvairioje veikloje. Tai yra labai lengvai dresuojami šunys, kurie dega nekantrumu įtikti savo šeimininkui. Jei šuo yra tinkamai auklėjamas, jis nekelia jokių problemų, tačiau svarbu įvertinti, kad barzdotasis kolis yra labai aktyvus ir energingas, reikalaujantis iš tiesų nemažai laiko. Šios veislės šunys gali būti auginami tik namuose – nors pakankamai storas kailis šuniui leistų ištverti šalčius, tačiau barzdotasis kolis negali pakęsti vienatvės, ir norėtų kuo daugiau laiko praleisti su savo šeima.

Barzdotasis kolis (Bearded Collie)barzdotojo kolio suniukai

Veislės istorija

Barzdotasis kolis yra kilęs iš Didžiosios Britanijos. Anksčiau šios veislės šunys talkininkaudavo piemenims, o šiandien jie yra puikūs šeimos augintiniai. Barzdotieji koliai buvo labai vertinami dėl ištvermės ir gebėjimų suvaldyti net ir labai užsispyrusias avis. Šie šunys yra panašūs į bobteilus, Lenkijos lygumų aviganius ir į komandorus. Kai kurių kinologų manymu, šių šunų protėviai galėjo būti vengrų šunys, kuriuos į Didžiąją Britaniją atgabeno lenkų pirkliai. Spėjama, kad anksčiau barzdotieji koliai buvo dviejų dydžių – mažesnieji ganydavo avis kalnuose, o didesnieji – lygumose. Yra išlikusių šaltinių, liudijančių, kad barzdotieji koliai avis ganydavo dar XVIII-XIX amžiuje. Pirmą kartą parodoje barzdotasis kolis sudalyvavo Edinburge 1897 metais. Po Antrojo pasaulinio karo veislei grėsė išnykimas, tačiau 1944 metais imtasi veislės išsaugojimo (teigiama, kad tuo metu buvo likusi vos viena barzdotųjų kolių pora). 1955 metais buvo įkurtas šios veislės mylėtojų klubas. Į kitas šalis barzdotieji koliai buvo pradėti importuoti nuo 1960 metų. Amerikos kinologų klubas veislę pripažino 1976 metais. Pirmoji barzdotųjų kolių vada Lietuvoje gimė 2008 metais.

barzdotieji koliai Bearded Colliebarzdotasis kolis Bearded Collie

Barzdotasis kolis: išvaizda

Barzdotasis kolis yra vidutinio dydžio šuo, kurio aukštis ties ketera siekia 51-56 cm, o svoris gali svyruoti nuo 18 iki 27,5 kg. Šios veislės šunų kaukolė yra plati ir plokščia, ausys vidutinio dydžio, apaugusios tankiai plaukais. Akys didelės, spalva dera prie kailio spalvos. Kojos tvirto sudėjimo, uodega ilga, apaugusi ilgais plaukais, nukarusi. Pavilnė tanki ir puri, viršutinis kailio sluoksnis ilgas ir šiurkštus. Smakro ir skruostų srityje kailis yra ilgesnis, atrodo tarsi barzda. Plaukai natūraliai suformuoja sklastymą per nugaros vidurį. Įdomu tai, kad barzdotųjų kolių kailio spalva gali pasikeisti kelis kartus per gyvenimą. Barzdotieji koliai gimsta su tamsesniu kailiu, tačiau vėliau jis tampa šviesesnis. Kailio atspalvis yra nuolat kintantis, tačiau spalva išlieka tokia pat. Leistinos kailio spalvos: mėlyna, juoda, juoda ir ruda, šėma, trispalvė ruda.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 (21 balsai (-ų))