Veislė: | Belgų aviganis Lakenua |
Kilmės šalis: | Belgija |
Paskirtis: | Namų, sarginis šuo |
Spalvos: | Gelsvai ruda su raudonu atspalviu ir tamsiomis dėmėmis ant snukio ir uodegos |
Charakteris | Protingas, patikimas, narsus, ryžtingas, ištvermingas, užsispyręs, budrus, aktyvus, žaismingas |
Ūgis: | 56-66 cm |
Svoris: | 27,5-28,5 kg |
Ilgaamžiškumas: | 12-14 metų |
Kiti pavadinimai: | Šiurkščiaplaukis belgų aviganis, Belgian Shepherd, Laekenois |
Hipoalerginis: | Ne |
Vados dydis: | 6-10 šuniukų |
Belgų aviganis Lakenua – tai vienas iš keturių belgų aviganių tipų. Lakenua išskirtinumo suteikia šiurkštus raudonmedžio spalvos kailis, ant snukio ir uodegos dengtas tamsesniais plaukais. Šie šunys yra proporcingo sudėjimo, atletiški ir elegantiški, tačiau pavergia ne vien tik jų išvaizda, bet taip pat ir charakteris. Kinologai nuolat įspėja šunų mylėtojus, kad belgų aviganis Lakenua nėra vien tik šuo – jis yra atsidavęs šeimos draugas ir pagalbininkas. Tinkamai apmokytas belgų aviganis Lakenua gali talkininkauti ir policininkams ar muitininkams.
Belgų aviganis Lakenua: veislės istorija
Belgų aviganiai yra vienintelė egzistuojanti veislė, kuri turi net keturias rūšis. Skirtingi veislės vardai buvo suteikti pagal vietoves, iš kurių šie šunys yra kilę. Kaip ir sako pats veislės pavadinimas, belgų aviganiai Lakenua yra kilę iš Lakeno. Iš keturių belgų aviganių tipų Lakenua yra patys rečiausi. Šių šunų veislės standartai buvo atskirti 1890 metais – šio darbo ėmėsi Belgijos veterinarijos mokslų mokyklos profesorius. Nuo to laiko tarpusavyje buvo kryžminami tik panašūs belgų aviganiai (buvo pastebėta, kad didžiausias veislės tipų skirtumas – kailis). Belgų aviganiai Lakenua dažniausiai ganydavo bandas arba saugodavo linų laukus. 1900 metais veislę su keturiomis skirtingomis variacijomis pripažino Karališkoji šv. Huberto draugija.
Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui belgų aviganių skaičius gerokai sumažėjo. Vis dėlto, prieš Antrąjį pasaulinį karą populiacija kiek atsigavo, todėl daugybė šių belgų aviganių dalyvavo karo tarnyboje. Šiandien belgų aviganiai Lakenua neretai tampa Belgijos kariuomenės arba policininkų talkininkais.
Belgų aviganis Lakenua: išvaizda
Belgų aviganis Lakenua yra vidutinio dydžio šuo. Patinų aukštis ties ketera siekia 61-66 cm, patelių – nuo 56 iki 61 cm. Idealus šių šunų svoris – 27,5-28,5 kg. Šios veislės šunų išvaizda atrodo kiek kampuota, apatinė linija yra grakščiai išlenkta, krūtinė gili. Belgų aviganio Lakenua kaukolė yra beveik lygi snukio ilgiui. Snukis ilgas, dailus, nosies galiukas juodos spalvos. Žandikauliai tvirti, sąkandis žirkliškas. Akys vidutinio dydžio, deimanto formos, tamsiai rudos spalvos. Ausys nedidelės arba vidutinio dydžio, išaugusios aukštai, trikampio formos. Kaklas raumeningas, šiek tiek išlenktas. Priekinės kojos ilgos ir raumeningos, galinės kojos atrodo labai galingos. Priekinės letenos apvalios, galinės – ovalo formos. Uodega vidutinio ilgio, jos galiukas laikomas šiek tiek aukščiau nugaros linijos. Kailis šiurkštus, atsparus vandeniui, gana trumpas. Parodose dalyvaujančių šunų pageidautina spalva – gelsvai ruda su raudonu atspalviu ir tamsiomis dėmėmis ant snukio ir uodegos.
Belgų aviganis Lakenua: charakteris
Belgų aviganiai Lakenua yra labai atsidavę šunys, kurie dėl savo šeimininkų padarytų viską. Šios veislės šunys yra labai prieraišūs, puikiai sutariantys su įvairaus amžiaus žmonėmis, taip pat ir su vaikais. Sutariant su kitais šunimis paprastai problemų nekyla, tačiau patinai gali dominuoti kitų patinų atžvilgiu. Su katėmis belgų aviganių santykiai gali būti kiek įtempti, tačiau tuomet, jei jie augo kartu, problemų neturėtų kilti. Belgų aviganis Lakenua su savo šeimininku galėtų keliauti nors ir į pasaulio kraštą. Kadangi šie šunys yra labai ištvermingi, jie nesunkiai pakelia ir ilgas keliones.
Belgų aviganiai Lakenua yra labai judrūs, jiems yra reikalingas didelis fizinis aktyvumas. Jei šuniui yra skiriama pakankamai daug dėmesio, jis gali prisitaikyti gyvendamas bute. Belgų aviganiai Lakenua yra laikomi puikiais sargais, tačiau svarbu šunį tam tinkamai paruošti. Kaip ir kitiems šunims, belgų aviganiams Lakenua yra reikalinga ankstyva socializacija ir dresūros pagrindai. Šios veislės šunys yra labai imlūs dresūrai, jie labai greitai perpranta naujas komandas, mokosi noriai. Belgų aviganiui Lakenua reikalinga ne vien tik fizinė, bet taip pat ir protinė mankšta, kuria rekomenduojama pasirūpinti kasdien.
Belgų aviganis Lakenua: priežiūra
Dažniausi sveikatos sutrikimai – šlaunikaulio displazija ir akių ligos. Norintys įsigyti belgų aviganį Lakenua pirmiausia turėtų susirasti tikrai patikimą veislyną, ir pasidomėti šuniukų tėvams atliktais sveikatos tyrimais. Pirmaisiais augintinio metais vertėtų riboti fizinį aktyvumą, vengti lipimo laiptais, saugoti, kad šuo nesusižeistų dūkdamas su kitais šunimis, ir t.t. Šie šunys yra gana ilgaamžiai – paprastai išgyvena maždaug 12-14 metų. Belgų aviganis Lakenua tikrai nėra lepus augintinis, o blogų oro sąlygų jam paprasčiausiai nebūna!
Labai svarbu pasirūpinti, kad šuo pakankamai išsikrautų lauke ir gautų ne tik fizinės, bet taip pat ir protinės veiklos. Kasdieniai pasivaikščiojimai turėtų trukti maždaug apie valandą, taip pat belgų aviganis Lakenua tikrai džiaugsis, jei galės laisvai palakstyti miške ar pievoje, mielai žais su kamuoliuku ar su kitais mėgstamais žaislais.
Belgų aviganiai Lakenua maistui tikrai nėra išrankūs, apetitu paprastai nesiskundžia. Būtent dėl šios priežasties duodamo pašaro kiekį reikėtų normuoti.
Šiurkštus belgų aviganio kailis nereikalauja ypatingos priežiūros – pakanka pašukuoti kartą ar du kartus per savaitę. Maudyti belgų aviganį Lakenua reikėtų tik tada, kai tai yra būtina, persistengti tikrai neverta – šios veislės šunų kailis yra nekaupiantis purvo ir savaime išsivalantis.
Privalumai
- Lengvai dresuojamas;
- Geras sarginis šuo;
- Stiprios sveikatos;
- Draugiškas su vaikais;
Trūkumai
- Šuo tvirto charakterio, nuo mažens jį būtina dresuoti.