Belgų aviganis Malinua (Belgian Shepherd, Malinois)

Belgų aviganis malinua (Belgian Shepherd, Malinois)

 

Veislė: Belgų aviganis Malinua
Kilmės šalis: Belgija
Paskirtis: Namų, apsauginis šuo
Spalvos: Raudoni, pilki ir rudi atspalviai su juodomis dėmėmis. Ant krūtinės, snukio ir tarp letenų pirštų leistina balta arba pilka spalva
Charakteris Protingas, patikimas, narsus, ryžtingas, budrus, užsispyręs, aktyvus, žaismingas, sumanus
Ūgis: 55-65 cm
Svoris: 27-29 kg
Ilgaamžiškumas: 12-13 metų
Kiti pavadinimai: Trumpaplaukis belgų aviganis, Belgian Shepherd, Malinois
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 6-10 šuniukų

Belgų aviganis Malinua – sportiškas ir universalus šuo, kuriam sekasi įvairi veikla. Dėl puikių darbinių savybių šios veislės šunys neretai naudojami narkotikų ar sprogmenų paieškai, tačiau taip pat tai yra puikūs šeimos draugai. Belgų aviganis Malinua yra tinkamas tik aktyviems ir turintiems laiko žmonėms – vikrus ir ištvermingas šuo reikalauja tikrai nemažai dėmesio.

Iš keturių belgų aviganių tipų Malinua yra patys populiariausi, kurie dažnai dalyvauja šunų sporto varžybose ir talkina įvairiose veiklose. Tai yra lengvai dresuojami šunys, kurie pasižymi ištikimybe ir paklusnumu.

belgu aviganis malinua Belgian Shepherd Malinois 1

Belgų aviganis Malinua: veislės istorija

Belgų aviganių veislės pradininku yra laikomas profesorius Adolfas Reul’is. Maždaug 1800 metais Belgijoje buvo daug puikiomis savybėmis pasižyminčių ganymo šunų, kurie buvo gana skirtingi. Grupė entuziastų nusprendė suklasifikuoti šią veislę, todėl kreipėsi pagalbos į A. Reul‘į. Kai buvo surinkti ganymo šunys, pastebėta, kad visi šunų tipai yra labai skirtingi, todėl patarė veisti tik tokią pat kailio struktūrą turinčius šunis. 1891 metais buvo įkurtas pirmasis šios veislės mylėtojų klubas, o praėjus dar devyneriems metams Karališkoji šv. Huberto draugija pripažino belgų aviganių veislę su keturiomis galimomis variacijomis.

Belgų aviganiams Malinua vardas buvo suteiktas pagal miestą, iš kurio jie yra kilę – Malines. Į veisėjų knygą belgų aviganiai buvo įregistruoti 1901 metais. Vėliau prireikė nemažai darbo, kad veislė būtų suvienodinta, ir išvystytas reikalingas belgų aviganio temperamentas.

Teigiama, kad dabartinių belgų aviganių Malinua veislė susiformavo maždaug 1910 metais. Antrojo Pasaulinio karo metais daugybė šių šunų talkininkavo kareiviams. Šiandien belgų aviganiai Malinua neretai tampa tarnybiniais šunimis.

tarnybinis belgu aviganis malinua

Belgų aviganis Malinua: išvaizda

Belgų aviganis Malinua yra vidutinio dydžio šuo, kurio ūgis ties ketera siekia 55-65 cm, o svoris gali varijuoti nuo 27 iki 29 kilogramų. Išskirtinis šios veislės šunų bruožas – juoda „kaukė“ ant snukio. Galva yra gana ilga ir daili, snukis pleišto formos, beveik tokio paties ilgio, kaip ir kaukolė. Nosis turi būti juodos spalvos, akys – tamsiai rudos, deimanto formos. Ausys vidutinio dydžio, trikampio formos, išaugusios aukštai. Kaklas raumeningas ir šiek tiek lenktas, krūtinė gili, jos apačia išlenkta. Priekinės ir galinės kojos grakščios ir raumeningos, priekinės letenos apvalios, su išlenktais pirštais, galinės – ovalo formos. Uodega vidutinio ilgio, jos galiukas paprastai būna kiek aukščiau nugaros linijos. Kailis trumpas ir tankus, pavilnė minkšta ir puri. Ant galvos, ausų ir kojų apačios kailis yra trumpesnis nei kitose kūno vietose. Galimi raudoni, pilki ir rudi atspalviai su juodomis dėmėmis. Ant krūtinės, snukio ir tarp letenų pirštų leistina balta arba pilka spalva.

belgu aviganis malinua Belgian Shepherd Malinois 2

Belgų aviganis Malinua: charakteris

Belgų aviganis Malinua paskui šeimininką gali eiti ir per vandenį, ir per ugnį. Tai yra labai prieraišus šuo, kuris nedvejodamas paklūsta komandoms. Belgų aviganiai Malinua yra lengvai dresuojami šunys, tačiau dresūrą, kaip ir socializaciją, reikėtų pradėti dar nuo mažumės. Nuo pat senovės sklando legendos apie šių šunų žaismingumą ir begalinę meilę vaikams. Šios veislės šunys yra gana sargūs ir galintys šeimininką ginti nuo bet kokių pavojų. Vis dėlto, šeimos šunų sargumo instinkto nereikėtų skatinti – kai kuriose situacijose šuo gali susipainioti, ir ginti šeimininką tada, kai to visiškai nereikia.

Belgų aviganis Malinua pasižymi jautrumu ir nuovoka – jis labai greitai perpranta savo šeimininko nuotaikas. Paprastai šios veislės šunys yra drąsūs ir savimi pasitikintys, jei šuo yra šiek tiek baikštus, tai gali reikšti, kad vaikystėje jam nepakako socializacijos. Labai svarbu jauną šuniuką pratinti prie naujų vietovių, nepažįstamų žmonių, gyvūnų ir įvairių situacijų – tai užtikrins, kad šuo užaugs neturėdamas jokių baimių.

belgu aviganiai malinua Belgian Shepherd Malinois

Belgų aviganis Malinua: priežiūra

Renkantis šuniuką svarbiausia įsitikinti, kad jo tėvai yra sveiki ir nėra sirgę įgimta klubo sąnario displazija. Visada vertėtų surinkti kuo daugiau informacijos apie veislynus, veisiančius belgų aviganius, ir neskubėti nuspręsti, kurį jų pasirinkti. Nors kartais pasitaiko įvairių įgimtų susirgimų, tačiau belgų aviganiai Malinua yra gana sveika šunų veislė.

Tai yra puikiai prisitaikantys ir ištvermingi šunys, tačiau labai svarbu jiems skirti pakankamai dėmesio. Būtina kasdienė fizinė iškrova ir protinė stimuliacija: belgų aviganiui Malinua gali patikti lankyti šunų vikrumo užsiėmimus (Agility), pagal kvapą ieškoti daiktų ar žmonių, ir t.t. Nuobodžiaujantis belgų aviganis gali užsiimti destruktyvia veikla, todėl to reikėtų išvengti. Nuo pat mažens svarbu nubrėžti ribas, kas šuniui galima, o kas – ne, ir taisyklių nuosekliai laikytis. Socializacija turėtų vykti visą gyvenimą – pradedant nuo mažumės, ir baigiant senatve. Lankykitės su šunimi naujose vietose, leiskite jam pažinti naujus, neįprastus kvapus, supažindinkite jį su naujais žmonėmis ir šunimis. Tai užtikrins, kad jūsų augintinis bus socialus ir įvairiose situacijose elgsis adekvačiai.

Belgų aviganiai Malinua yra trumpaplaukiai šunys, tačiau jie turi pavilnę. Šukuoti kailį reikėtų kelis kartus per savaitę, šėrimosi laikotarpiu (pavasarį ir rudenį) – kasdien.

belgu aviganio malinua suniukai

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Geras sarginis ir apsauginis šuo;
  • Stiprios sveikatos;
  • Draugiškas su vaikais;

Trūkumai

  • Šuo tvirto charakterio, nuo mažens jį būtina dresuoti.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.