Belgų aviganis Griunendalis (Belgian Shepherd, Groenendael)

Belgų aviganis Griunendalis (Belgian Shepherd, Groenendael)

 

Veislė: Belgų aviganis, Griunendalis
Kilmės šalis: Belgija
Paskirtis: Namų šuo, sargšunis
Spalvos: Juoda
Charakteris Protingas, patikimas, narsus, ryžtingas, ištvermingas, tvirto būdo, budrus, žaismingas, prieraišus, santūrus
Ūgis: 56-66 cm
Svoris: 27-29 kg
Ilgaamžiškumas: 12-13 metų
Kiti pavadinimai: Griunendalis, Belgian Shepherd, Groenendael
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis: 8-10 šuniukų

Belgų aviganis Griunendalis – tai juodas, grakštus šuo, kuris sužavi ne vien tik savo išvaizda, bet taip pat ir prieraišumu bei puikiais protiniais gebėjimais. Tai yra gana aktyvūs šunys, kurie niekada neatsisako ilgų pasivaikščiojimų ir žaidimų. Dėl imlumo dresūrai ir sumanumo belgų aviganiai Griunendaliai neretai tampa ir tarnybiniais šunimis. Toks augintinis labiausiai tinka tiems šunų mylėtojams, kurie turi pakankamai daug laisvo laiko ir noro užsiimti su šunimi.

Nors belgų aviganiai Griunendaliai yra labai energingi, tačiau jiems yra būdingas santūrumas – tai tikrai nėra tie šunys, kurių energijos perteklius verčia griebtis už galvos. Jei bus užtikrinamas pakankamas šuns aktyvumas, galėsite būti užtikrinti, kad šuo namuose bus ramus kaip... belgas!

belgu aviganiai Griunendaliai Belgian Shepherd Groenendael

Belgų aviganis, Griunendalis: veislės istorija

Visai netoli Belgijos sostinės yra išlikusi Griunendalio piliavietė. 1893 metais čia stovėjusioje pilyje pradėti veisti belgų aviganiai Griunendaliai, kurių etalonu buvo laikomas Duck de Groenendael, kas išvertus iš flamandų kalbos reikštų „Žaliojo slėnio karalius“. Šos veislės šunys buvo auginami saugoti gyvulių bandas nuo plėšrių žvėrių, tačiau vėliau pastebėta kad Griunendaliai puikiai susitvarko ir su sudėtingesnėmis užduotimis. Taigi, jiems buvo patikėtas ne vien tik bandų saugojimas, bet taip pat ir jų ganymas. Su šia užduotimi šios veislės šunys puikiai susidorojo, ir iki šių dienų belgų aviganiai Griunendaliai yra itin vertinami dėl savo universalumo.

Bėgant metams belgų aviganių Griunendalių panaudojimo sritys smarkiai išsiplėtė – šios veislės šunys neretai tampa terapiniais šunimis, talkininkauja policininkams, kareiviams, ir t.t. Pirmieji belgų aviganiai Griunendaliai į Lietuvą atkeliavo iš Vengrijos 1999 metais. Šiuo metu mūsų šalyje veislė įgyja vis didesnį populiarumą.

belgu aviganis Griunendalis Belgian Shepherd Groenendael

Belgų aviganis, Griunendalis: išvaizda

Belgų aviganis Griunendalis – gana aukštas šuo. Patinų aukštis ties ketera siekia 60-66 cm, patelių – 56-62 cm. Tai yra labai elegantiškas augintinis, kurio kūnas yra taisyklingų proporcijų, grakštus. Snukis vidutinio ilgio, smailus, kaukolė plokščia. Kaklas ilgokas, raumeningas, papuoštas puraus kailio „apykakle“. Ausys trikampio formos, stačios, akys migdolo formos, rudos spalvos. Nosis juoda, lūpos suspaustos, taip pat juodos. Uodega ilga, puošni. Priekinės kojos tiesios ir stiprios. Kailis labai tankus, vidutinio ilgio, juodos spalvos. Snukį ir kojų apačią dengia trumpesnis kailis nei kitose kūno vietose.

belgu aviganis Griunendalis Belgian Shepherd Groenendael

Belgų aviganis, Griunendalis: charakteris

Belgų aviganiai Griunendaliai – puikūs šeimos šunys, kurie labai prisiriša prie savo šeimininkų ir noriai pasiduoda dresūrai. Su vaikais ir gyvūnais šios veislės šunys puikiai sutaria, tačiau ankstyvame augintinio amžiuje būtina pasirūpinti socializacija.

Tai yra labai žaismingi augintiniai, kurie mielai žaidžia su kamuoliuku ar gaudo skraidančią lėkštę. Aktyvus augintinio būdas nėra priimtinas tiems žmonėms, kurie laisvalaikį mėgsta leisti namuose. Belgų aviganis Griunendalis labiausiai tinka tiems žmonėms, kurie myli gamtą ir čia praleidžia didžiąją laisvalaikio dalį. Šios veislės šunys sunkiai pakelia vienatvę, nemėgsta, kai yra paliekami vieni namuose.

Belgų aviganiai Griunendaliai puikiai pasirodo įvairiose sporto šakose, tačiau jiems yra tinkami tik pozityvūs dresūros metodai. Dresūros metu šios veislės šunis galima motyvuoti ne vien tik maistu, bet taip pat ir žaislais – tereikia atrasti, kurie jų jūsų augintiniui patinka labiausiai.

Šios veislės šunims yra būdinga savitvarda – pamatęs kitą šunį belgų aviganis Griunendalis tikrai nesiplėšys ir nebandys bet kokia kaina greičiau nubėgti apsiuostyti. Priešingai – Griunendalis, gavęs šeimininko leidimą, išlaikys elegantišką povyzą ir ramiai prieis.

Belgų aviganis Griunendalis (Belgian Shepherd, Groenendael)

Belgų aviganis, Griunendalis: priežiūra

Belgų aviganiai Griunendaliai yra laikomi viena sveikiausių šunų veislių, tačiau svarbu pasidomėti šuniukų tėvų sveikatos istorija. Kartais pasitaiko klubo displazijos atvejų, tad svarbu įsitikinti, kad buvo atlikti reikalingi sveikatos tyrimai. Taip pat kai kurie belgų aviganiai Griunendaliai gali sirgti epilepsija.

Parodose nedalyvaujantys šunys nereikalauja ypatingos priežiūros – paprasčiausiai pakanka kelis kartus per savaitę iššukuoti kailį. Šėrimosi laikotarpiu tai galima atlikti dažniau, tačiau persistengti tikrai neverta – dėl pernelyg dažno šukavimo gali suprastėti augintinio kailis. Nors dažnai manoma, kad puošnus Griunendalio kailis pareikalaus ypatingos priežiūros, tačiau tai tikrai nėra tiesa – net ir nešukuojamas kailis smarkiai nesivelia. Parodose nedalyvaujantį belgų aviganį Griunendalį maudyti reikėtų saikingai – dažniausiai visiškai užtenka vos kelių kartų per metus.

Svarbu pasirūpinti tinkama šuns mityba – nors belgų aviganiai nėra labai išrankūs, o alergija maistui pasireiškia retai, tačiau pasirūpinkite, kad maistas būtų visavertis. Belgų aviganiui

Griunendaliui yra reikalingas pakankamai didelis fizinis aktyvumas – pasivaikščiojimai lauke turėtų trukti maždaug 40-60 minučių (šios veislės šunys prisitaiko prie bet kokių oro sąlygų, jiems nebaisus lietus ar sniegas), be to, reikės pasirūpinti ir pakankama protine iškrova. Belgų aviganiui Griunendaliui gali patikti įvairūs paieškos žaidimai, taip pat ir šunų paklusnumo sportas, ir t.t. Belgų aviganiams Griunendaliams puikiai sekasi įvairi veikla, todėl šeimininkų užduotis – nukreipti augintinį tinkama linkme. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti augintinio dresūrai – griežtu „muštru“ tikrai nepasieksite puikių rezultatų – verčiau ieškokite to, kas galėtų labiausiai motyvuoti jūsų augintinį.

belgu aviganio Griunendalio suniukas

Privalumai

  • Lengvai dresuojamas;
  • Geras sarginis šuo;
  • Stiprios sveikatos;
  • Kailis neturi specifinio kvapo.

Trūkumai

  • Kailį reikia šukuoti kelis kartus per savaitę.

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.