Čihuahua (Chihuahua)

Čihuahua (Chihuahua)

 

Veislė: Čihuahua
Kilmės šalis: Meksika
Paskirtis: Namų šuo
Spalvos: Įvairios spalvos
Charakteris Mielas, gyvybingas, budrus, atsidavęs, greitas, drąsus
Ūgis: 15-23 cm
Svoris: 1-2,5 kg
Ilgaamžiškumas: 12-14 metų
Kiti pavadinimai: Čihuahua
Hipoalerginis: Ne
Vados dydis:  

Čihuahua - tai nedideli, bet labai drąsūs ir budrūs šunys, kurie nė kiek nekompleksuoja dėl savo dydžio. Tai yra kambariniai šunys, kurie visada nori būti kuo arčiau savo šeimininko.

Čihuahua augintojai vienbalsiai pritaria, kad tai yra labai jaukūs augintiniai, kurie tampa puikiais palydovais kiekviename žingsnyje. Šiandien tai yra pati mažiausia šunų veislė, kuri neretai yra pasirenkama ne vien tik dėl dydžio, bet taip pat ir dėl šių šunelių charakterio savybių.

Čihuahua, kaip ir kiti šunys, turi būti dresuojami – tai padės išsiugdyti saugumo jausmą, ir šuneliui nereikės amsėti ant kiekvieno sutiktojo.

ilgaplaukis cihuahua Chihuahua

Veislės istorija

Čihuahua kilmė nėra visiškai aiški. Yra žinoma, kad pavadinimas suteiktas Meksikos valstijos garbei, tačiau pateikiamos net kelios kilmės teorijos. Pirmosios teorijos šalininkai spėja, kad čihuahua Ameriką pasiekė 1519 metais kartu su ispanų konkistadorų būriu. Kita kilmės versija byloja, kad čihuahua yra sumažinta iš Kinijos kilusių šunų versija – šiuos šunis į Ameriką atgabeno europiečiai. Amerikos kinologai taip pat spėja, kad veislė kilo ne iš Meksikos, bet iš Maltos, kur panašūs šuneliai buvo žinomi jau nuo seno (jie buvo vadinami „Kelb Ta But“, kas išvertus į lietuvių kalbą reikštų „kišeninis šuo“). Šie nedideli šuneliai į Maltą galėjo būti atgabenti maždaug 600 m. pr. Kr. iš Afrikos.

Amerikiečiai čihuahua šunis laiko seniausia Amerikos veisle: anksčiau šios veislės šunys buvo stambesni nei dabartiniai, tačiau visais laikais tai buvo viena mažiausių šunų veislių. Senovėje čihuahua veislė nebuvo labai populiari, didžiausią populiarumą čihuahua įgavo 1850 metais, kada veislė buvo atrasta iš naujo. Veislė buvo pripažinta 1904 metais. Į Lietuvą pirmieji ilgaplaukiai čihuahua atkeliavo 1995 metais, trumpaplaukiai – 2002 metais.

Čihuahua (Chihuahua)

Čihuahua: išvaizda

Čihuahua ūgis ties ketera siekia 15-23 cm, svoris paprastai yra mažesnis nei 2,5 kg. Patelės yra smulkesnės už patinus. Kūnas proporcingų formų, gana tvirtas. Kaklas vidutinio ilgio, plonas, sprandas iškilokas. Nugara tiesi, uodega vidutinio ilgio, laikoma iškelta virš nugaros. Kaukolė apskrita, ausys didelės ir stačios, nutolusios viena nuo kitos. Akys didelės ir apskritos, paprastai būna tamsios, tačiau šviesaus kailio čihuahua gali turėti ir šviesesnes akis. Lūpos plonos ir prigludusios, snukutis trumpas, šiek tiek smailėjantis. Nosies veidrodėlio spalva atitinka kailio spalvą – gali būti juodas arba šviesesnis.

Čihuahua kailis gali būti ilgas arba trumpas, leistinos įvairios spalvos. Trumpaplaukių čihuahua kailis prigludęs, švelnus ir blizgus, ilgaplaukių – tiesus, gali būti kiek pasibangavęs, labai švelnus.

trumpaplaukis cihuahua Chihuahua

Čihuahua: charakteris

Čihuahua charakteris labai priklauso nuo to, kaip šuo yra auklėjamas. Kai kurie šuneliai gali būti gana agresyvūs, todėl negali gyventi kartu su kitais augintiniais ir vaikais. Jei čihuahua nuo mažumės socializuojamas ir užsiimama šunelio dresūra, elgesio problemų neturėtų kilti. Šios veislės šunys gali augti su vaikais, kuriems yra 13 metų ir daugiau: tokio amžiaus vaikai jau žino, kaip elgtis su augintiniais, todėl galėsite nesibaiminti, kad šuo gali sužeisti vaiką, ar atvirkščiai.

Paprastai čihuahua prisiriša prie vieno šeimininko arba prie dviejų šeimos narių. Nepažįstamuosius čihuahua dažnai priima gana nervingai, gali garsiai loti. Čihuahua paprastai mielai bendrauja su savo veislės atstovais, tačiau su kitais šunimis ne visada nori draugauti.

Šios veislės šunys yra labai judrūs, mėgsta intensyvius žaidimus, tačiau ilgi pasivaikščiojimai jų per daug nežavi. Teigiama, kad trumpaplaukiai šios veislės atstovai yra aktyvesni nei ilgaplaukiai. Čihuahua puikiai prisitaiko prie gyvenimo bute, jiems nėra reikalinga didelė erdvė.

cihuahua suniukas Chihuahua

Čihuahua: priežiūra

Šiuo metu čihuahua veisimo nuostatos yra labai sugriežtintos, tačiau renkantis veislyną vertėtų būti budriems. Kaip ir kitų veislių šunims, čihuahua yra būdingos įvairios paveldimos ligos, todėl rinkitės patikimą veislyną. Vienas dažniausių pasitaikančių sutrikimų – laisvos girnelės ir trachėjos kolapsas. Šios veislės šunims nėra tinkami antkakliai, kurie gali užspausti trachėją, verčiau rinktis specialias petnešas.

Nors čihuahua šunys yra gana šoklūs, tačiau svarbu juos saugoti nuo galimų traumų – nuo mažumės pratinkite, kad šuo neliptų ant baldų, nes sofa ar fotelis paprastai yra kur kas aukštesni nei paties šunelio ūgis. Peštynės su kitais gyvūnais čihuahua gali būti pražūtingos – galimi ragenos pažeidimai, kaulų lūžiai, akies obuolio iškritimas, ir t.t.

Šios veislės šunys negali pasigirti tvirtais dantimis, todėl jų priežiūrai reikėtų skirti ypatingą dėmesį. Apžiūrėti ir valyti čihuahua dantis rekomenduojama kasdien.

Čihuahua šeriasi negausiai, kailį rekomenduojama pašukuoti 2-3 kartus per savaitę. Dažnos maudynės tikrai nėra reikalingos – paprastai pakanka išmaudyti 2-6 kartus per metus.

Šios veislės šunys yra labai jautrūs šalčiui, todėl žiemą juos svarbu aprengti, arba apskritai neiti į lauką – nuo šalčio čihuahua gali net nualpti! Jei šaltuoju metų laiku nežadate vesti čihuahua į lauką, nuo mažumės pratinkite šunį prie palutės. Šios veislės šunys labai vertina žmogaus dėmesį ir nemėgsta būti vieni, todėl, visada jei tik yra galimybė, pasiimkite šunį kartu su savimi.

cihuahua Chihuahua

Privalumai

  • Lengvai perneša karštą klimatą;
  • Tinkamas laikyti bute, nėra reikalinga didelė erdvė;
  • Nereikalauja didelio fizinio aktyvumo;

Trūkumai

  • Sunkiai perneša šaltį.
  • Nepažįstamuosius dažnai priima gana nervingai, gali garsiai loti.

trumpaplaukiai cihuahua Chihuahua

 

Rekomenduojami video

Draudžiama PatarimuPasaulis.lt skelbiamą informaciją naudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur be raštiško sutikimo, o jeigu sutikimas gautas, būtina nurodyti PatarimuPasaulis.lt šaltinį su aktyvia nuoroda į jį.